Historia BiżuteriiŚlub i zaręczynyTrendy

10 zaskakujących faktów o biżuterii

Jakie kamienie szlachetne są cenniejsze od diamentów, które klejnoty w niemal jednej trzeciej składają się z wody, ile jest warta kolekcja biżuterii brytyjskiej królowej oraz kto jako pierwszy użył w jubilerstwie platyny? Tego dowiecie się dzisiaj.

  1. Kolekcja klejnotów koronnych królowej Elżbiety jest warta około 57 milionów dolarów.
  2. W niektórych społeczeństwach ludzie uważają, że połykanie naturalnych sproszkowanych pereł jest najlepszym lekiem na wszelkie choroby.
  3. Diamenty wcale nie są najtwardszym materiałem na świecie. Udało się bowiem stworzyć syntetyczne nanomateriały, które okazały się o wiele twardsze i bardziej wytrzymałe.
  4. Opale są klejnotami, które nawet w 30% mogą składać się z wody.
  5. Czyste złoto zawsze ma kolor żółty. Jak więc powstaje to białe lub różowe? W celu uzyskania takiego efektu do stopu dodaje się inne metale.
  6. Marka Cartier jako pierwsza użyła platyny do produkcji biżuterii. Stało się to w 1896 roku.
  7. Uważacie, że to diamenty są najdroższymi kamieniami na świecie? Najwyższej jakości naturalne szmaragdy znacznie przewyższają ich wartość.
  8. Pod powierzchnią oceanów znajduje się ponad 10 milionów ton złota. Dotychczas nie wynaleziono jednak sposobu na jego wydobycie.
  9. Naturalne, nie hodowlane perły powstają zaledwie w jednej na każde 10 000 ostryg. Nic więc dziwnego, że są tak cenne.
  10. Nicole Kidman nosiła w filmie ?Moulin Rouge? diamentowy naszyjnik stworzony specjalnie na potrzeby tej superprodukcji. Szacuje się, że jego wartość wynosi około miliona dolarów.
Previous post

Historyczne ciekawostki o biżuterii

Next post

Król czarnych diamentów