Historia BiżuteriiŚlub i zaręczynyTrendy

4 ciekawostki o czarnych diamentach

Mimo że przezroczyste diamenty są bez wątpienia najpopularniejsze i występują najczęściej, to inne ich barwy również zdobywają coraz większą popularność. Pisaliśmy już Wam o tych kamieniach szlachetnych w kolorze niebieskim oraz różowym, a dziś mamy dla Was 4 ciekawostki o niezwykle rzadkich czarnych klejnotach.

  1. Pochodzą tylko z dwóch krajów

Na świecie istnieją zaledwie dwa kraje, w których wydobywa się czarne diamenty. Są to Brazylia oraz Republika Środkowoafrykańska. Dawniej w tym zestawieniu znajdowały się również Indie, ale indyjskie złoża brylantów uległy już niemal wyczerpaniu.

  1. Są wykorzystywane w przemyśle

Częściej niż w biżuterii czarne kamienie tego typu można znaleźć w? urządzeniach przemysłowych. Dzieje się tak ze względu na ich nietypową strukturę, która doskonale sprawdza się w przemyśle, ale jest niezwykle trudna do obróbki jubilerskiej. Dlatego ozdoby z czarnymi diamentami uchodzą na rynku za prawdziwe dzieła sztuki.

  1. Najtwardsze z twardych

Powszechnie wiadomo, że diamenty są bardzo twardymi minerałami. Te czarne są natomiast najtwardsze ze wszystkich ich rodzajów. Spowodowane jest to brakiem płaszczyzn kryształu, wzdłuż których mogłyby wystąpić rozszczepienia jego powierzchni. Z tego powodu cięcie i szlifowanie tych kamieni jest bardzo trudne, a podczas obróbki tracą one nawet 70% swojej masy.

  1. Wiekowe klejnoty

Ze względu na sposób, w jaki powstawały, czarne diamenty są znacznie starsze niż ich odpowiedniki o innych barwach i nie pochodzą tak jak one z głębi skorupy ziemskiej. Szacuje się, że klejnoty te mogą mieć nawet ponad 3,8 miliarda lat.

 

Previous post

Biżuteria Beyonce za 9 milionów dolarów

Next post

Biżuteria włoskiej królowej Marie José