Historia BiżuteriiŚlub i zaręczynyTrendy

Akwamaryn ? kamień miesiąca marca

Już sama nazwa przywodzi na myśl morską wodę i wskazuje, że powinien on mieć delikatną niebieską barwę. Co jeszcze wiadomo o akwamarynie? Dowiedzcie się, skąd pochodzi oraz jakie właściwości ma szczęśliwy kamień szlachetny osób urodzonych w marcu.

Kamień żeglarzy i małżeństw

Mówi się, że klejnot ten przynosi łagodne fale żeglarzom oraz szczęście małżonkom. Jest niezwykle przejrzysty, rzadko posiada inkluzje czy inne uszkodzenia swojej struktury i może mieć różne odcienie ? od błękitnego do niebiesko-zielonego. Decyduje o nich to, ile domieszek związków żelaza znajduje się w strukturze akwamarynu. Występuje on zarówno w niewielkich rozmiarach, jak i całkiem pokaźnych bryłach, które mogą osiągnąć wagę nawet 45 kilogramów! Aby podkreślić barwę tych kamieni, tnie się je jednak na mniejsze, maksymalnie pięciokaratowe ozdoby.

Pochodzenie akwamarynów

Istnieją cztery miejsca na świecie, w których wydobywa się te kamienie szlachetne. Pierwszym z nich jest Brazylia, a dokładnie jeden z jej stanów ? Minas Gerais. Stąd również pochodzi największy akwamaryn w historii, czyli ponad 10000-karatowy Dom Pedro-Ondas Maritimas. Kolejnym krajem jest Pakistan, w którym u podnóża szczytu Karakorum znajdowane są klejnoty opisywane jako tak jasne i przejrzyste, jak woda. Kamienie te mogą pochodzić również ze Stanów Zjednoczonych (ze stanu Kolorado) oraz Afryki. Na tym kontynencie występują w różnych miejscach, między innymi w Kenii, Mozambiku, Zambii, Namibii, Nigerii czy na Madagaskarze.

Previous post

Najpiękniejsze kolorowe kamienie ? tanzanity

Next post

Najsłynniejsze kopalnie diamentów na świecie ? De Beers