Historia BiżuteriiTrendy

Biżuteria włoskiej królowej Marie José

Ostatnia królowa Włoch słynęła z miłości do luksusowej biżuterii i kamieni szlachetnych. W swojej kolekcji zgromadziła cenne klejnoty, które do dziś wzbudzają zachwyt. Poznajcie najsłynniejsze ozdoby, które nosiła Marie José.

Najpiękniejsze kamienie szlachetne

W zbiorach Marie José dominują cenne minerały. Władczyni miała oczywiście najwięcej błyskotek z diamentami, ale w jej kolekcji można znaleźć również inne kamienie szlachetne. Najsłynniejsze znajdują się w naszyjniku ozdobionym 50 szmaragdami i licznymi brylantami. Zaprojektowali go jubilerzy legendarnej marki Van Cleef & Arpels i do dziś jest on zaliczany do najdroższej biżuterii na świecie. Te same kamienie szlachetne znalazły się w zestawie, który Marie José dostała od swoich rodziców jako ślubny prezent. Składają się na niego bransoletka, kolczyki i broszka wysadzane szmaragdami oraz diamentami.

Tiara cesarzowej Józefiny i birmański rubin

W kolekcji Marie José znalazła się też stworzona w 1895 roku przez markę Fabergé diamentowa tiara cesarzowej Józefiny. Ozdabiają ją lśniące klejnoty, które zostały podarowane żonie Napoleona przez rosyjskiego cara Aleksandra I. W 2007 roku ozdoba ta trafiła na aukcję Christie?s w Londynie i została sprzedana za ponad dwa miliony dolarów ? niemal dwa razy więcej niż przewidywali eksperci. Warty uwagi jest również pierścionek pochodzący z końca XIX wieku. W jego centralnej części znajduje się 8,48-karatowy birmański rubin otoczony diamentami w szlifie poduszki.

Previous post

4 ciekawostki o czarnych diamentach

Next post

Najsłynniejsze klejnoty ? broszka cesarzowej Eugenii