Historia BiżuteriiStyl GwiazdTrendy

Czy wiesz, czym jest parure?

Wiele osób wykorzystuje tę technikę dobierania biżuterii, ale mało kto wie, jak się ona nazywa. Na czym więc polega parure ? bo właśnie o niej mowa ? jak powstała i kiedy została spopularyzowana? Tego dowiecie się dzisiaj.

Co to jest ?parure??

Technika ta jest znana od setek lat. Polega na dobieraniu biżuterii w takim samym stylu i równoczesnym noszeniu kompletów idealnie pasujących do siebie kolczyków, naszyjników, tiar, ozdób do włosów, diademów, broszek, pierścionków oraz bransoletek. Zestaw taki składał się zazwyczaj z czterech lub większej liczby elementów, dlatego mniejszą ich ilość zwykło się określać mianem semi-parure. Ta metoda zdobyła szczególną popularność w epokach gregoriańskiej i wiktoriańskiej. Była jednak wtedy zarezerwowana dla rodziny królewskiej i przedstawicielek bogatych rodów. Potwierdzała ich wysoki status społeczny oraz świadczyła o pokaźnym majątku. Do słynnych wielbicieli parure zalicza się między innymi francuski cesarz Napoleon, który zwykł obdarowywać takimi zestawami biżuterii swoją żonę Josephine.

Styl ozdób parure

Biżuteria ta była projektowana i tworzona w sposób niezwykle pomysłowy. Składała się bowiem z modułów, które można było nosić na różne sposoby ? jako broszkę, klamrę do paska, zawieszkę do naszyjnika i wiele innych. Ówcześni jubilerzy prześcigali się w coraz to bardziej oryginalnych i wyszukanych pomysłach, które podbiłyby serca klientek. Zestawy, które zachowały się do dzisiaj, osiągają na aukcjach zawrotne ceny. A Wy ? macie w swojej kolekcji biżuterię parure?

Previous post

Najsłynniejsi szlifierze diamentów ? Asscher Diamond Company

Next post

Nieudana sprzedaż największego diamentu