Historia BiżuteriiTrendy

Czy wiesz, jak wygląda biżuteria wiktoriańska?

Biżuteria wiktoriańska jest jednym z najpopularniejszych stylów w historii. Zobaczcie więc, czym się charakteryzowała i w jaki sposób można rozpoznać ozdoby z tego okresu.

Surowe normy społeczne

Rozkwit tego stylu przypada na lata 1830-1900. Mniej więcej pokrywają się one z okresem panowania brytyjskiej królowej Wiktorii, która zasiadała na tronie od 1837 do 1901 roku. Biżuteria tworzona w tym czasie była nie tylko cenną ozdobą, lecz także odzwierciedlała pozycję społeczną, bogactwo i status jej właścicielek. Dlatego tak chętnie zamawiały one coraz bardziej luksusowe błyskotki. Podlegały one jednak surowemu rygorowi, który pozwalał młodym i niezamężnym kobietom na zakładanie wyłącznie delikatnej i prostej biżuterii. Uważano, że noszenie diamentów i innych kamieni szlachetnych im nie przystoi, a klejnoty te były zarezerwowane tylko dla mężatek w stosownym wieku. Amerykankom zdarzało się lekceważyć te zasady, przez co były mocno krytykowane przez damy z Europy.

Styl epoki wiktoriańskiej

Wśród najchętniej wybieranych w tym czasie motywów ozdobnych dominowały kwiaty i rośliny, ale także serca, łuki oraz ptaki. Często wykorzystywano grawerowane złoto, perły, turkusy i różowy koral. W biżuterię wplatano też włosy bliskich, które miały symbolizować pamięć o nich. Aby zużyć jak najmniej cennych materiałów, jubilerzy wyplatali misterne konstrukcje wykonane z cienkich drucików szlachetnego metalu. Wiktoriańskie ozdoby miały bowiem wyglądać na cenne i luksusowe.

Previous post

Nieudana sprzedaż największego diamentu

Next post

Jak rozpoznać biżuterię art deco?