Historia BiżuteriiTrendy

Czy wiesz to o złotej biżuterii?

Wydawać by się mogło, że złote ozdoby towarzyszą nam już tak długo, że wiemy o nich wszystko. Nic bardziej mylnego! Z tym szlachetnym kruszcem nadal związane są ciekawostki, o których nie wiedzą nawet najwięksi wielbiciele wykonanej z niego biżuterii. Poznajcie więc interesujące fakty o tym najpopularniejszym materiale jubilerskim.

Złoto głupców

Tego określenia używa się w odniesieniu nie do legendarnych poszukiwaczy, którzy zjechali świat ogarnięci gorączką złota. Niechlubny przydomek zyskał inny minerał ? piryt ? który ze względu na swój żółty kolor może być mylony ze słynnym szlachetnym kruszcem. Ma jednak znacznie niższą wartość, mimo że również zwykło się używać go do wyrobu biżuterii.

Wydobycie złota

Przez ostatnie 100 lat to afrykańskie kraje były światowymi liderami w wydobyciu złota. W dzisiejszych czasach się to zmieniło, a wszyscy najwięksi producenci zostali daleko w tyle za? Chinami. A jednak ? mimo że pracownicy chińskich kopalni dwoją się i troją ? szacuje się, że ponad 80% światowych zasobów złota nadal znajduje się pod ziemią.

Największe rezerwy

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie znajduje się najwięcej rezerw złota? Posiada je znajdujący się w Nowym Jorku Bank Rezerwy Federalnej. W jego skarbcu znajdują się złote monety o wartości około 147 miliardów dolarów. Instytucja Est otwarta dla zwiedzających i posiada w swojej ofercie kilka rodzajów wycieczek. Wszystkie są bezpłatne, ale żadna z nich nie obejmuje niestety podziwiania złotych rezerw.

Previous post

Król czarnych diamentów

Next post

Rubin ? kamień urodzonych w lipcu