EdukacjaŚlub i zaręczynyTrendy

Dawne symbole miłości w biżuterii

Uczucie to kojarzy nam się z symbolem serca oraz czerwonym kolorem. Wiele wieków temu miłość wyrażano jednak na wiele różnych sposobów. Poznajcie kilka dawnych przykładów, jak pokazać ją za pomocą symbolicznych pierścionków zaręczynowych.

Pierścienie Gimmel

Nazwa ta pochodzi od łacińskiego słowa ?gemelli?, które oznacza bliźnięta. Tego typu ozdoby zaręczynowe składają się bowiem z dwóch odrębnych pierścionków, które są ze sobą połączone. W ten sposób symbolizują przenikanie się dwóch żyć, czyli zakochanych. Zwykle mogą one być noszone razem lub oddzielnie, jako dwa elementy biżuterii. Wyjątkową popularność zdobyły w okresie renesansu, kiedy to bardzo chętnie wykorzystywano je jako pierścionki zaręczynowe. Każde z zakochanych nosiło jedną część takiej ozdoby, a następnie łączono ją podczas ceremonii ślubnej, po której właścicielką obu elementów stawała się panna młoda. Nosiła je ona jako jeden pierścionek. Czasem był on wysadzany kamieniami szlachetnymi, ale przeważnie wykonywano go wyłącznie ze szlachetnych kruszców, np. złota.

Splecione dłonie

Już w czasach Imperium Rzymskiego wykorzystywano ten motyw, aby przedstawić swoje uczucia względem drugiej osoby. Dwie splecione dłonie ozdabiające pierścionek zyskały na całym świecie sławę pod nazwą ?fede rings? (?fede? oznacza po włosku wiarę i zaufanie). Miały pokazywać, że dwie osoby noszące taką biżuterię są ze sobą na zawsze połączone. Motyw ten zdobył uznanie i popularność zarówno wśród zakochanych, jak i przyjaciół. Był również tak popularny, że chętnie wykorzystywano go w jubilerstwie od czasów starożytnych aż do XVIII wieku.

Previous post

Rubin ? kamień urodzonych w lipcu

Next post

Najsłynniejsi szlifierze diamentów ? Asscher Diamond Company