Historia BiżuteriiŚlub i zaręczyny

Historyczne ciekawostki o biżuterii

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądał pierwszy pierścionek zaręczynowy, kiedy odkryto diamenty lub gdzie trafiają te, które nie nadają się do ozdobienia luksusowej biżuterii? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy dzisiaj.

Początki jubilerstwa

Zarówno luksusowa biżuteria, jak i kamienie szlachetne istnieją tak długo, jak nasza cywilizacja. Przykładowo diamenty zostały odkryte w Indiach aż 2400 lat temu, mimo że wiek tych zjawiskowych klejnotów szacuje się nawet na ponad trzy miliardy lat. Pierwsze informacje o zorganizowanej produkcji cennych ozdób pochodzą zaś z innych starożytnych krajów ? Egiptu i Mezopotamii. To osiągnięcia tych cywilizacji przyczyniły się do rozwoju hutnictwa, gemmologii, obróbki szlachetnych kruszców i kolorowych kamieni oraz odegrały bardzo ważną rolę w historii jubilerstwa.

Tradycyjne zaręczyny i zaskakujące diamentowe fakty

Prekursorem tradycji wręczania pierścionka podczas zaręczyn był austriacki władca Maksymilian, który w 1477 roku podarował swojej wybrance ? Marii Burgundzkiej ? misternie zdobiony pierścień i zaproponował małżeństwo. Dziś ponad 75% amerykańskich przyszłych panien młodych dostaje zaręczynową ozdobę wykonaną ze złota, w którym osadzony jest diament. A mimo to tylko jeden na milion tych kamieni szlachetnych po wydobyciu trafia do biżuterii. Pozostałe są wykorzystywane w przemyśle. Z drugiej strony ? w 1950 roku rozpoczęto produkcję syntetycznych brylantów, które miały zastąpić drogie naturalne klejnoty.

Previous post

Kolekcja biżuterii Elizabeth Taylor

Next post

10 zaskakujących faktów o biżuterii