Historia BiżuteriiTrendy

Kamień księżycowy ? co o nim wiecie?

Według hinduskich wierzeń kamień ten został wykonany z materiałów pochodzących z Księżyca. Przypisuje się mu więc wyjątkową, nieziemską moc. Inni uważają, że przypomina go swoim wyglądem, stąd wzięła się nazwa klejnotu. Poznajcie więc lepiej tę wyjątkową ozdobę ? kamień księżycowy.

Wędrujące światło

Wewnętrzna struktura tego klejnotu rozprasza światło w taki sposób, że wydaje się, jakby cienki jego pasek wędrował po powierzchni kamienia. Zjawisko to jest nazywane adularyzacją. Najbardziej niesamowicie wygląda to w przypadku ozdób bezbarwnych, prawie przezroczystych lub w kolorze niebieskim, dlatego uchodzą one za najcenniejsze. Kamienie księżycowe mogą mieć jednak również inne barwy, takie jak biała, zielona, żółta, brązowa, szara, a nawet czarna. Ważne jest również, aby w ich powierzchni było jak najmniej wewnętrznych skaz, dlatego specjaliści zwracają szczególną uwagę na czystość tych klejnotów.

Gdzie są wydobywane?

Eksperci uważają, że najcenniejsze kamienie księżycowe pochodzą ze Sri Lanki oraz z Indii. Niezwykle chętnie wykorzystuje się je w jubilerstwie jako ozdoby naszyjników, kolczyków, pierścionków czy też bransoletek. Zwykle mają wtedy szlif kaboszonowy zwany także szlifem gładkim, ponieważ nie ma żadnych faset lub ostrych krawędzi. Innymi krajami występowania tych klejnotów są również Australia, Madagaskar, Rosja, Brazylia, Tanzania, Birma oraz Stany Zjednoczone. Minerały te pojawiają się też w Polsce ? czasem znajduje się je w okolicach Jeleniej Góry.

Previous post

Opal ? kamień osób urodzonych w październiku

Next post

Hot trendy ? delikatne pierścionki