Historia BiżuteriiŚlub i zaręczynyTrendy

Kamienie miesiąca kwietnia ? diamenty

Jeśli obchodzicie urodziny właśnie w tym miesiącu, Waszym szczęśliwym kamieniem szlachetnym jest najsłynniejszy klejnot wszech czasów ? diament. Jego sława sięga jeszcze czasów starożytnych, a popularność stale się zwiększa. Poznajcie więc ciekawostki z nim związane, o których najprawdopodobniej jeszcze nie wiecie.

Legendarne diamenty z Indii

Ten azjatycki kraj jako pierwszy zdobył miano największego producenta tych kamieni szlachetnych. Aż do ok. 1730 roku indyjska Golkonda była jedynym znanym na świecie regionem, w którym wydobywano diamenty. Odkryto tam wiele słynnych klejnotów, m.in. Koh-i-Noor, Hope czy też Idol?s Eye. Diamentowe złoża zostały jednak w końcu wyczerpane, a dziś znajdujące się na tym terenie kopalnie są tylko wspomnieniem czasów, kiedy Indie były brylantowym imperium.

Brazylijskie i afrykańskie klejnoty

Po tym, jak zamknięto ostatnie kopalnie w Indiach, Rozpoczęła się gorączka poszukiwania nowych złóż tych kamieni. Odnaleziono je na drugim końcu świata ? w Brazylii. W latach 1730-1870 kraj ten dostarczał większość brylantów dostępnych na całym świecie. Monopol ten skończył się, kiedy odkryto kolejne pokłady tych klejnotów. Wtedy diamentową sławę zyskała Republika Południowej Afryki. To tam rozpoczęła swoją działalność słynna spółka De Beers, a także znaleziono wiele legendarnych kamieni, między innymi największy diament w historii ? Cullinan. Dziś w wydobyciu tych kamieni przoduje Rosja, ale zaraz za nią znajdują się kolejne kraje afrykańskie, takie jak Botswana czy Demokratyczna Republika Konga.

 

Previous post

Największy niebieski diament trafi w maju na aukcję

Next post

Historyczna biżuteria ? naszyjnik królowej Marii Antoniny