Historia BiżuteriiŚlub i zaręczynyTrendy

Kolorowe kamienie szlachetne ? szmaragdy

Są znane na całym świecie ze względu na swoją charakterystyczną barwę, zalicza się je także do najdroższych kolorowych kamieni szlachetnych, a ich ceny mogą być nawet wyższe od cen diamentów. Złoża szmaragdów występują w wielu krajach, nawet w Polsce, nie wszystkie nadają się jednak do wykorzystania w jubilerstwie. Dlaczego? Tego i wielu innych ciekawostek dowiecie się poniżej.

Cenione od tysięcy lat

Swoją popularność szmaragdy zyskały już w czasach starożytnych, kiedy to bardzo chętnie wykorzystywano je do ozdabiania cennej biżuterii. Za wyjątkowo cenne uważali je Majowie, Inkowie, Aztekowie, Egipcjanie, Persowie oraz Arabowie. Twierdzono, że klejnoty te mają właściwości lecznicze, pozwalają przepowiadać przyszłość, a także chronią przed klątwami. Znalazły się też w filmach ? np. ?Miłość, szmaragd i krokodyl? z 1984 roku ? a od nazwy tych kamieni pochodzi imię głównej bohaterki powieści Wiktora Hugo ?Dzwonnik z Notre Dame?.

Wiele miejsc występowania

Klejnoty te można znaleźć w wielu regionach na świecie, np. w Brazylii, Australii, Egipcie, Indiach, Rosji, Stanach Zjednoczonych, RPA, ale także w Austrii, Norwegii, a nawet Polsce (na Dolnym Śląsku). Naszych rodzimych szmaragdów nie wykorzystuje się jednak w jubilerstwie, ponieważ występują pod postacią bardzo cienkich, jasnozielonych patyczków osadzonych w skałach powstałych z magmy. Największym producentem tych kamieni szlachetnych jest obecnie Kolumbia, a klejnot o rekordowej wadze 1 kilograma znaleziono w 2013 roku na Uralu w Rosji.

Previous post

Największy owalny niebieski diament jest na sprzedaż

Next post

Luksusowe wesele syna rosyjskiego miliardera