Historia BiżuteriiTrendy

Najsłynniejsi szlifierze diamentów ? Asscher Diamond Company

Nazwa szlifu diamentów ?asscher? jest znana niemal wszystkim wielbicielom tych kamieni szlachetnych. Wywodzi się od nazwiska holenderskiego szlifierza, który ponad 160 lat temu założył firmę do dziś znaną jako Asscher Diamond Company. Dziś przybliżymy Wam jej losy.

Rodzinna firma

Spółka powstała w 1854 roku w Amsterdamie. Została założona przez słynnego szlifierza diamentów Josepha Isaaca Asschera. Z czasem zarządzanie nią przejął syn założyciela, a następnie jego dwaj wnukowie. W ten sposób Asscher Diamond Company stała się rodzinną firmą rozwijaną przez kolejne pokolenia rodu Asscherów. Zyskali oni sławę w branży jubilerskiej jako szlifierze dużych i niezwykle rzadkich diamentów. Nadali kształt takim słynnym klejnotom, jak 997-karatowy Excelsior, 3106-karatowy Cullinan i wiele innych. Specjaliści tej marki zyskali taką wprawę w obróbce tych kamieni, że udało im się stworzyć własny, autorski szlif, który w 1902 roku został przez nich opatentowany. Do dziś jest on znany i używany na całym świecie.

Znak rozpoznawczy stylu art deco

Na początku XX wieku Joseph Isaac Asscher udoskonalał stworzony szlif, tak aby maksymalnie wydobywał on blask diamentów. Dzięki tym modyfikacjom szlifierz uzyskał spektakularny efekt, który chętnie wykorzystywano w modnej wtedy biżuterii art deco. W ten sposób szlif asscher stał się charakterystycznym motywem ozdób w tym stylu.

Dziś firma Asscher Diamond Company nadal pozostaje własnością holenderskiego rodu. Jest też uważana za jedną z najlepszych na świecie firm zajmujących się obróbką jubilerską diamentów.

Previous post

Dawne symbole miłości w biżuterii

Next post

Czy wiesz, czym jest parure?