Historia BiżuteriiTrendy

Najsłynniejsze klejnoty ? broszka cesarzowej Eugenii

Europejscy władcy przez lata swojego panowania zgromadzili cenne klejnoty i piękną biżuterię, która do dziś wzbudza zachwyt. Podobnie było z żoną cesarza Francji Napoleona III ? Eugenią. W jej imponującej kolekcji znajduje się ozdoba, która zasługuje na szczególną uwagę. Jest nią ażurowa diamentowa broszka.

Światowa czołówka historycznych ozdób

Ta zabytkowa biżuteria została uznana za jedną z najwspanialszych ozdób wszech czasów. Powstała ona w 1855 roku na zlecenie Napoleona III, który chciał podarować ją swojej żonie, cesarzowej Eugenii. Broszka składa się z imponującej kokardy wykonanej z białego złota, do której przyczepione są wiszące ?frędzelki?. Całość jest wysadzana najwyższej jakości diamentami, które zjawiskowo lśnią w promieniach słonecznych. Ozdoba ta była też przechowywana w eleganckim czerwonym, skórzanym pudełku z napisem ?Diamants de La Couronne de France?.

Zaskakujący sukces paryskiej aukcji

22 kwietnia 2008 roku broszka trafiła na aukcję Christie?s odbywającą się w Luwrze. Tym sposobem po 121 latach ponownie znalazła się na terenie Francji. Wcześniej opuściła ten kraj po głośnej sprzedaży w maju 1887 roku. Podczas ostatniej licytacji została sprzedana anonimowemu nabywcy za imponującą kwotę 10,5 miliona dolarów. Wcześniej eksperci przewidywali, że osiągnie ona wartość od 4 do 6 milionów dolarów. Walka o tę słynną biżuterię była jednak tak zacięta, że stanęło na cenie znacznie przekraczającej szacunki specjalistów.

Previous post

Biżuteria włoskiej królowej Marie José

Next post

Szmaragdowa tiara Katherine von Donnersmarck