Historia BiżuteriiTrendy

Naszyjnik, który wywołał skandal

W XVIII-wiecznej Francji powstawała piękna biżuteria, której dwiema najważniejszymi cechami były ogromne ilości diamentów i wyjątkowy przepych. Taki właśnie był naszyjnik, który wywołał skandal i przyczynił się do osłabienia pozycji królowej Marii Antoniny.

Najdroższa biżuteria na świecie

Stworzenia tego słynnego diamentowego naszyjnika podjęli się dwaj francuscy jubilerzy ? Boehmer and Bassenge. Zlecił im to król Francji Ludwik XV, aby sprezentować go swojej kochance Madame du Barry. Władca nie doczekał się jednak ukończenia prac nad tą biżuterią ? zmarł rok później, na długo przed tym, jak zyskała ona swój ostateczny wygląd. Samo gromadzenie diamentów potrzebnych do jej wykonania było tak kosztowne i czasochłonne, że niemal doprowadziło do bankructwa obu jej twórców. Nic więc dziwnego, że po ukończeniu naszyjnika chcieli szybko go sprzedać. Był jednak tak drogi, że na jego zakup mogli sobie pozwolić jedynie członkowie królewskich rodzin.

Kradzież na zlecenie królowej?

Skandal wybuchł w 1785 roku, po kradzieży niezwykle cennego naszyjnika, a następnie rozmontowaniu go i sprzedaży pojedynczych diamentów, które go ozdabiały. Został on stworzony z 647 kamieni o idealnej czystości. Wiele z nich miało masę wynoszącą po kilka karatów. Był więc uważany za najdroższą biżuterię na świecie, dlatego z takim zapałem przystąpiono do poszukiwań sprawców kradzieży. Schwytani, wyjawili oni, że dokonali jej na zlecenie królowej Marii Antoniny. Mimo że najprawdopodobniej nie miała ona żadnego udziału w tej kradzieży, jej reputacja została mocno nadszarpnięta.

Previous post

Historyczna biżuteria ? naszyjnik królowej Marii Antoniny

Next post

Biżuteria gwiazd na MTV Movie Awards 2016