Historia BiżuteriiTrendy

Nieudana sprzedaż największego diamentu

Od miesięcy zapowiadano wystawienie na aukcji największego diamentu na świecie i drugiego co do wielkości kamienia, jaki kiedykolwiek udało się wydobyć ? Lesedi La Rona. Miał być prawdziwą sensacją na rynku jubilerskim i nowym rekordzistą. Sprzedaż tego imponującego klejnotu zakończyła się jednak niepowodzeniem. Dlaczego?

Staranne przygotowania

1109-karatowy nieoszlifowany diament wzbudzał zainteresowanie od samego pojawienia się na świecie, czyli od listopada zeszłego roku. Dlatego aukcję, na której miał zostać sprzedany, śledziło z zapartym tchem wielu kolekcjonerów i wielbicieli kamieni szlachetnych. Ozdobę wielkości piłki tenisowej opisywały media na całym świecie, a kanadyjska spółka, która ją wydobyła ? Lucara Diamond Company ? zadbała o stałe podsycanie tego zainteresowania. Zakończenie odbywającej się w Londynie aukcji Sotheby?s było więc dla wszystkich sporym zaskoczeniem.

Nieoczekiwane zakończenie

Zaraz po zakończeniu licytacji prezes spółki Lucara Diamond Company William Lamb wydał oświadczenie, w którym poinformował, że sprzedaż Lesedi La Rona została odwołana, ponieważ nie osiągnięto planowanej ceny minimalnej. Najwyższa kwota, jaką zaproponowano, wynosiła 61 milionów dolarów, podczas gdy wartość minimalną oszacowano na 70 milionów dolarów. Gdyby klejnot ją osiągnął, zdobyłby zaszczytne miano najdroższego nieoszlifowanego diamentu, jaki kiedykolwiek sprzedano i tym samym przeszedł do historii. Spółka Lucara Diamond Company nie ogłosiła jeszcze kolejnych planów dotyczących słynnego kamienia.

Previous post

Czy wiesz, czym jest parure?

Next post

Czy wiesz, jak wygląda biżuteria wiktoriańska?