Historia BiżuteriiTrendy

Opal ? kamień osób urodzonych w październiku

Drugi ze szczęśliwych klejnotów patronujących urodzonym w październiku jest równie efektowny, jak turmalin. Opal ? bo o nim mowa ? swoim blaskiem przypomina oko, dlatego często jest do niego porównywany. Dowiedzcie się, jakie ma właściwości i jakie legendy są z nim związane.

Historia wzlotów i upadków

W starożytnym Rzymie wierzono, że noszenie biżuterii z opalem ma działanie kojące, poprawia wzrok i pomaga w leczeniu chorób oczu, ale również przynosi szczęście. Z czasem zaczęto jednak łączyć ten kamień z nieszczęściami i tajemniczymi zgonami właścicieli cennych ozdób. Pomimo chwilowej niełaski klejnot zdobył ponownie sławę w XX wieku. Do dnia dzisiejszego jest również tradycyjnym prezentem z okazji 14. rocznicy ślubu. Ma zapewniać małżonkom długie życie w miłości, szczęściu, harmonii i dostatku.

Wiele barw i właściwości

Wierzono także, że podobnie, jak opal zbiera i pochłania światło, ma również zdolność gromadzenia myśli, uczuć i emocji, które wzmacnia, a następnie przekazuje do ich źródła. Od nazwy tego kamienia wzięło się również określenie zwane ?opalizacją?, ponieważ charakteryzuje się on unikatowym mlecznym lub perłowym połyskiem. Może jednak mieć również kolor czerwony, pomarańczowy, zielony, brązowy, czarny, niebieski, żółty, biały, a nawet bezbarwny. Opale są również przezroczyste, półprzezroczyste lub całkowicie nieprzezroczyste. 97% światowych zasobów tych kamieni produkuje się w Australii. Pozostałe miejsca wydobycia to między innymi Peru, Etiopia oraz Meksyk.

Previous post

Turmalin ? kamień osób urodzonych w październiku

Next post

Kamień księżycowy ? co o nim wiecie?