Historia BiżuteriiTrendy

Rubin ? kamień urodzonych w lipcu

Klejnoty te mogą osiągać najwyższą cenę za karat na rynku kolorowych kamieni szlachetnych, a ze względu na swój charakterystyczny kolor są uznawane za symbol miłości. Dziś mamy dla Was kilka ciekawostek o rubinach ? szczęśliwych minerałach wszystkich osób urodzonych w lipcu.

Charakterystyczna barwa klejnotu

Rubiny zawdzięczają swój oryginalny czerwony kolor znajdującym się w ich strukturze cząsteczkom chromu. Im jest ich więcej, tym barwa jest intensywniejsza i bardziej głęboka. To właśnie z powodu składu tych kamieni ich odcień może wahać się od pomarańczowo- aż do fioletowo-czerwonego. Za najszlachetniejsze, najpiękniejsze i najcenniejsze uznaje się jednak krwistoczerwone rubiny o lekko purpurowym odcieniu. Zwykło się uważać, że kolor ten zwiastuje miłość, pasję i ognistą energię, których nie brakuje osobom urodzonym w lipcu.

Pochodzenie słynnych kamieni

Za najsłynniejsze i najszlachetniejsze zwykło się uważać rubiny pochodzące z Birmy. Znajdujący się w tym kraju region Mogok już od XV wieku słynie z wydobycia tych klejnotów. Charakterystyczne dla nich jest to, że mają intensywnie czerwony kolor, a także wyjątkową zdolność rozpraszania światła i świecą czerwoną fluorescencją. Obszar ten do dziś dostarcza większość kamieni wykorzystywanych w produkcji biżuterii. Kolejnymi ich producentami są Wietnam, Mozambik oraz Kenia. Innymi krajami, które w przeszłości mogły się pochwalić złożami rubinów, są między innymi Tajlandia, Sri Lanka, a także Tanzania.

Previous post

Czy wiesz to o złotej biżuterii?

Next post

Dawne symbole miłości w biżuterii