Historia BiżuteriiTrendyUncategorized

Rubin – szczęśliwy kamień urodzonych w lipcu

Jest nazywany „królem kamieni szlachetnych”. Jego barwa symbolizuje namiętność i energię, dlatego od wieków wierzono, że przynosi jego właścicielom sukces oraz miłość. Jego światowe złoża są niewielkie, dlatego zalicza się go do najdroższych kamieni szlachetnych. Dziś przedstawimy Wam ciekawostki związane z rubinem.

Różne odcienie czerwieni

Nie wszyscy wiedzą, że rubiny są nie tylko krwistoczerwone. Ich barwa może wahać się od różowej, przez pomarańczową, aż po intensywnie purpurową. Występują między innymi w Tajlandii, Kambodży, Pakistanie, Tanzanii, Kenii, Australii, Afganistanie oraz na Sri Lance. Ich złoża są niewielkie, dlatego należą do najcenniejszych kamieni szlachetnych na rynku jubilerskim. Szczególnie poszukiwane są niezwykle rzadkie klejnoty charakteryzujące się efektem kociego oka oraz tzw. czerwienią krwi gołębiej (czerwone z delikatnym odcieniem niebieskim).

Symbolika rubinu

Dzięki swojej barwie rubin przeszedł do historii jako kamień dodający energii i siły. Był ceniony już od czasów starożytnych. Dawniej uważano również, że dodaje odwagi i dzięki temu przynosi sukces w wielu dziedzinach – głównie w miłości, sferze finansowej oraz podczas bitew. Chińczycy zwykli ozdabiać swoje zbroje tymi kamieniami, wierząc, że zapewni im to ochronę i powodzenie w walce. Klejnoty te zamurowywano też w fundamentów budynków, aby zagwarantowały domownikom szczęście. Dziś, szczególnie w pierścionkach zaręczynowych, symbolizują one płomienne, intensywne i niegasnące uczucia.

Previous post

Oto najdroższe kolczyki na świecie

Next post

Biżuteria współczesnych królewskich rodów