Historia Biżuterii

Słynny diamentowy naszyjnik królowej Nazli trafi na sprzedaż

To prawdziwa sensacja w branży jubilerskiej. Stworzony w 1930 roku naszyjnik, który przez wiele lat był uważany z zaginiony, wkrótce trafi do sprzedaży.

Biżuterię wykonano w Paryżu, w firmie jubilerskiej Van Cleef & Arples. Razem z pasującą do niego tiarą został zakupiony przez królową Egiptu Nazli z myślą o najwspanialszej ceremonii, jaka miała miejsce w tym kraju od czasów faraonów. Mowa oczywiście o ślubie, który wzięła najstarsza królewska córka ? księżniczka Fawzia ? z księciem Iranu Mohamadem Rezą Pahlavi. Wydarzenie to miało miejsce 15 marca 1939 roku, a królowa była tak zachwycona swoją olśniewającą biżuterią, że zleciła wysłanie podziękowań francuskiej firmie jubilerskiej.

Wiele lat później egipska władczyni znalazła się w Stanach Zjednoczonych, a zła sytuacja finansowa zmusiła ją do sprzedaży unikatowej kolekcji biżuterii. 20 listopada 1975 roku na aukcji Sotheby Parke Bernet w Nowym Jorku wystawiono również słynny naszyjnik razem z pasującą do niego tiarą. Wylicytowano je za prawie 268 tysięcy dolarów.

Przez lata uważano, że naszyjnik ozdobiony lśniącymi przezroczystymi diamentami o łącznej masie ok. 212 karatów został zniszczony. Nie pojawiały się o nim żadne informacje, aż w 2015 roku ogłoszono, że zostanie on wystawiony na sprzedaż. Odbędzie się ona 9 grudnia 2015 roku w domu aukcyjnym Sotheby?s. Szacuje się, że biżuteria osiągnie wartość od 3,6 do 4,6 miliona dolarów. Jeśli więc dysponujecie taką kwotą i nie macie jeszcze pomysłu na gwiazdkowy prezent dla swojej ukochanej, naszyjnik królowej Nazli może być dobrym pomysłem.

Previous post

Perły ? hit sezonu jesień-zima 2015/2016

Next post

Biżuteria gwiazd ? Chopard