Historia BiżuteriiTrendy

Szczęśliwy klejnot urodzonych w maju

Wszyscy, którzy kochają kamienie szlachetne i urodzili się w maju, powinni zwrócić uwagę na biżuterię ze szmaragdami. Poznajcie więc właściwości tych pięknych klejnotów oraz ciekawostki z nimi związane.

Źródło szczęścia i młodości

Ze względu na swój intensywnie zielony kolor szmaragd jest uważany za symbol odrodzenia, budzącej się do życia przyrody, ale także młodości oraz szczęścia – i to właśnie przynosi właścicielowi. Eksperci uważają, że był wydobywane i cenione już w starożytnym Egipcie, a najstarsze kamienie tego typu mogą mieć nawet 2,97 miliarda lat. Ich wielką wielbicielką była Kleopatra, która twierdziła nawet, że jest właścicielką wszystkich szmaragdowych kopalni w kraju. Egipcjanie chętnie umieszczali szmaragdy w biżuterii, ale także w swoich grobowcach, wierząc, że ozdoby te przyniosą zmarłym ochronę przed złymi mocami.

Światowe źródła szmaragdów

Obecnie szmaragdy wydobywa się w wielu zakątkach globu. Do najpopularniejszego producenta tych klejnotów należy Kolumbia, w której Indianie wydobywali je od wieków. Tak bardzo je cenili, że kopalnie ukrywali przed hiszpańskimi konkwistadorami. Znalezienie źródeł tych cennych kamieni zajęło Hiszpanom ponad 20 lat. Obecnie znani producenci szmaragdów to także Brazylia, Zambia oraz Afganistan. W porównaniu do diamentów czy innych kolorowych kamieni szlachetnych na rynku jubilerskim jest ich niewiele, dlatego utrzymują wysoką cenę. Szczególnie wartościowe są szmaragdy intensywnie niebieskozielone, ponieważ występują w przyrodzie najrzadziej. I właśnie dlatego są jednymi z najdroższych klejnotów.

Previous post

Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Next post

Pierścionek zaręczynowy Iriny Shayk