Historia BiżuteriiTrendy

Szmaragdowa tiara Katherine von Donnersmarck

Biżuteria ta jest doskonale znana wielbicielom cennych klejnotów. Obecnie ma ponad 200 lat, a dzięki ostatniej aukcji, w której wzięła udział, została uznana za jedną z najdroższych zabytkowych ozdób na świecie. Dowiedzcie się, z jakich kamieni szlachetnych została wykonana i jaka wiąże się z nią historia.

Niemiecka czy francuska?

Ozdoba powstała na przełomie XIX i XX wieku, a jej autorem jest najprawdopodobniej francuski jubiler o nazwisku Chaumet. Została wykonana na zlecenie niemieckiego księcia Guida Henckela von Donnersmarcka. W 1900 roku podarował on tę tiarę w prezencie swojej drugiej żonie Katherine. Istnieje też teoria mówiąca, że ozdoba powstała na wniosek francuskiego cesarza Napoleona III. Inni uważają z kolei, że to jego małżonka, cesarzowa Eugenia była wcześniej właścicielką słynnych szmaragdów znajdujących się w centralnym miejscu tiary.

Rekordowa sprzedaż

Tiara została wykonana ze złota i ozdobiona 11 imponującymi szmaragdami w szlifie gruszki. Łącznie ich masa wynosi ponad 500 karatów. Do tego otaczają je mniejsze klejnoty, w tym lśniące przezroczyste diamenty w szlifie poduszki oraz brylantowym. To połączenie kamieni szlachetnych i cennego kruszcu zachwyca do dziś. W 1979 roku spadkobiercy z rodziny von Donnersmarck postanowili jednak sprzedać cenną biżuterię. W tym celu zwrócili się do domu aukcyjnego Sotheby?s. Po latach jej właściciel również udał się do ekspertów tej spółki, aby wystawić tiarę na aukcję. Wtedy anonimowy kolekcjoner zapłacił za tę ozdobę aż 12,76 miliona dolarów.

Previous post

Najsłynniejsze klejnoty ? broszka cesarzowej Eugenii

Next post

Kolekcja biżuterii Elizabeth Taylor