Historia BiżuteriiTrendy

Szmaragdy ? kamienie miesiąca maja

Szczęśliwymi klejnotami wszystkich osób urodzonych w maju są szmaragdy. Nic dziwnego ? w końcu doskonale odzwierciedlają budzącą się do życia wiosenną zieleń. Szczególnie upodobała je sobie Kleopatra, władcy Inków składali je w ofierze bogom, a dzięki szmaragdom znacznie wzbogaciło się XVII-wieczne hiszpańskie imperium. Dowiedzcie się więc, gdzie się wydobywa te jedne z najpiękniejszych kamieni szlachetnych na świecie.

Szmaragdowe imperium

Kamienie te wydobywa się w zaledwie kilku miejscach na Ziemi. Jednym z nich jest Kolumbia. Eksperci uważają, że to właśnie stąd pochodzą najpiękniejsze szmaragdy na świecie. Wydobywa się je w tym kraju już od ponad 500 lat, a intensywnie zielony kolor kolumbijskich klejnotów stał się wyznacznikiem dla wszystkich innych, pochodzących z pozostałych zakątków Ziemi. Z tego kraju pochodzi również wiele historycznych szmaragdów, między innymi 75,47-karatowy Hooker, który dawniej należał do sułtana Imperium Osmańskiego, a dziś znajduje się w waszyngtońskim Smithsonian Institution.

Inne źródła szmaragdów

Aby znaleźć kolejny kraj słynący z wydobycia szmaragdów, wcale nie musimy wędrować daleko ? jest nim bowiem Brazylia. Tu jednak odkryto je zaledwie ok. 60 lat temu. Obecnie są jednak jednymi z najważniejszych kosztowności eksportowanych z tej okolicy, a dokładniej z brazylijskiego stanu Minas Gerais. Na trzecim miejscu pod względem produkcji tych klejnotów jest zaś afrykański kraj ? Zambia. Szmaragdowe złoża odnaleziono tam w XX wieku, a dokładnie w 1931 roku. Poza podium znalazł się zaś Afganistan ze słynną Doliną Pandższeru.

Previous post

Najsłynniejsza perła świata ? La Peregrina

Next post

Biżuteria gwiazd na gali MET 2016