Historia BiżuteriiTrendy

Znaleziono diament o wartości nawet 20 milionów dolarów

Świat obiegła wiadomość o gigantycznym diamencie znalezionym w ostatnich dniach w Angoli. To największy kamień szlachetny, jaki dotychczas wydobyto w tym kraju. Szczegółowa charakterystyka klejnotu nie jest jeszcze znana, ale specjaliści przewidują, że osiągnie on wartość od ponad 14 do niemal 20 milionów dolarów australijskich.

Rekordowe znalezisko

Masa diamentu, o którym mowa, wynosi aż 404,2 karata. Nie nadano mu jeszcze żadnej nazwy. Został wydobyty w prowincji Lunda Norte na północnym wschodzie Angoli, w kopalni należącej do australijskiej spółki Lucapa Diamond. Ma około 7,5 cm długości i waży ponad 80 gramów. Tym samym stał się największym klejnotem, jaki kiedykolwiek odkryto w tym kraju. Wcześniej rekordowym znaleziskiem był kamień o nazwie ?Gwiazda Angoli? i masie 217,4 karata, wydobyty w 2007 roku.

Powód do radości

Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, akcje firmy, do której należy ten imponujący diament, błyskawicznie poszybowały w górę ? i to aż o 30% w ciągu kilku minut! Drugorzędną sprawą jest to, że klejnot znajduje się dopiero na 27. miejscu na liście największych kamieni szlachetnych świata, oraz to, że na razie nie zbadano jego pozostałych parametrów, takich jak czystość czy barwa. Już teraz wiadomo jednak, że i tak przyniesie spółce Lucapa Diamond ogromne zyski. Prowadzi ona działalność w tym regionie Angoli zaledwie od pół roku (od sierpnia 2015), ale już może pochwalić się wydobyciem ponad 60 diamentów imponującej wielkości.

Previous post

Julie Walters zgubiła diamentowy kolczyk wart więcej niż jej dom

Next post

Kamień miesiąca lutego ? ametyst