Historia BiżuteriiTrendy

Czy spadną ceny diamentów?

Specjaliści z branży jubilerskiej prognozują, że w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej dojdzie do obniżki cen tych najsłynniejszych kamieni szlachetnych. Dlaczego tak się stanie? Może o tym przesądzić decyzja władz kraju, który obecnie jest światowym liderem w wydobyciu diamentów.

Gigantyczne złoża

W 2012 roku świat obiegła wiadomość o znajdujących się na wschodzie Syberii ogromnych złożach tych kamieni szlachetnych. Odkryto je w latach 70. XX wieku, ale władze ZSRR utrzymywały tę informację w tajemnicy, traktując znaleziony skarb jako ?rezerwę strategiczną? potrzebną w czasach zimnej wojny. Szacuje się, że złoża te powinny wystarczyć nawet na 3000 lat regularnego wydobycia! Znajdują się tam tzw. diamenty przemysłowe, ale Rosja jest również światowym potentatem w produkcji klejnotów na potrzeby jubilerstwa. Dzięki temu obecnie jest na pierwszym miejscu wśród diamentowych liderów, a jej udział w tym rynku wynosi aż 22%.

Sposób na załatanie budżetu

Kamienie szlachetne mogą więc pomóc rosyjskiemu rządowi w ratowaniu budżetu, który w ostatnich latach został poważnie nadwerężony. Dlatego Ministerstwo Finansów postanowiło przeprowadzić tzw. kryzysową wyprzedaż diamentów. Na aukcje więc trafią mniejsze klejnoty o masie do 10,8 karata. Będzie ich jednak tak dużo, że ich łączna masa wynosi ponad 167,5 tysiąca karatów, a skarb państwa zostanie dzięki temu zasilony kwotą co najmniej 15 milionów dolarów. Specjaliści uważają więc, że tak potężna diamentowa dostawa może znacznie obniżyć cenę tych klejnotów.

Previous post

Kamień miesiąca lutego ? ametyst

Next post

Najsłynniejsze pierścionki zaręczynowe w historii