Czy spadną ceny diamentów?
Specjaliści z branży jubilerskiej prognozują, że w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej dojdzie do obniżki cen tych najsłynniejszych kamieni szlachetnych. Dlaczego tak się stanie? Może o tym przesądzić decyzja władz kraju, który obecnie jest światowym liderem w wydobyciu diamentów.
Gigantyczne złoża
W 2012 roku świat obiegła wiadomość o znajdujących się na wschodzie Syberii ogromnych złożach tych kamieni szlachetnych. Odkryto je w latach 70. XX wieku, ale władze ZSRR utrzymywały tę informację w tajemnicy, traktując znaleziony skarb jako ?rezerwę strategiczną? potrzebną w czasach zimnej wojny. Szacuje się, że złoża te powinny wystarczyć nawet na 3000 lat regularnego wydobycia! Znajdują się tam tzw. diamenty przemysłowe, ale Rosja jest również światowym potentatem w produkcji klejnotów na potrzeby jubilerstwa. Dzięki temu obecnie jest na pierwszym miejscu wśród diamentowych liderów, a jej udział w tym rynku wynosi aż 22%.
Sposób na załatanie budżetu
Kamienie szlachetne mogą więc pomóc rosyjskiemu rządowi w ratowaniu budżetu, który w ostatnich latach został poważnie nadwerężony. Dlatego Ministerstwo Finansów postanowiło przeprowadzić tzw. kryzysową wyprzedaż diamentów. Na aukcje więc trafią mniejsze klejnoty o masie do 10,8 karata. Będzie ich jednak tak dużo, że ich łączna masa wynosi ponad 167,5 tysiąca karatów, a skarb państwa zostanie dzięki temu zasilony kwotą co najmniej 15 milionów dolarów. Specjaliści uważają więc, że tak potężna diamentowa dostawa może znacznie obniżyć cenę tych klejnotów.