Historia BiżuteriiTrendy

Kamień miesiąca lutego ? ametyst

Zwykło się uważać, że szczęśliwym kamieniem szlachetnym wszystkich osób, które świętują swoje urodziny w lutym, jest ametyst. Dziś dowiecie się, czym on się charakteryzuje, jak wygląda oraz jakie ciekawostki są z nim związane.

Klejnot królewskich rodów

Ametyst od wieków był ulubionym kamieniem szlachetnym królów. Znaleziono go już w starożytnej biżuterii, która liczy 4400 lat! Ozdabia również najcenniejsze błyskotki znajdujące się w takich słynnych zbiorach, jak brytyjskie czy rosyjskie klejnoty koronne. Za największą wielbicielkę ametystów uchodzi caryca Rosji Katarzyna II, która zwykła nosić je w naszyjnikach, kolczykach, ozdobach do włosów, a nawet guzikach swoich sukien. W Muzeum Narodowym w Szczecinie można było zaś podziwiać pochodzący z ok. 1600 roku efektowny pióropusz wykonany ze złota oraz ozdobiony ametystami i przezroczystymi diamentami.

Czym jest ametyst?

Klejnot ten jest jednym z rodzajów kwarcu. Jego kolory wahają się od delikatnie liliowego, aż po intensywny fiolet. Dawniej kamienie te były niezwykle drogie, dlatego władcy tak chętnie podkreślali za ich pomocą swój status społeczny. Zmieniło się to dopiero w XIX wieku, kiedy to w Brazylii odkryto bardzo duże złoża ametystów. Obecnie są one dostępne w wielu krajach, ale większości z tych źródeł nie wykorzystuje się w jubilerstwie ze względu na niską jakość kamieni. Dlatego najwięcej ich wydobywa się je w Zambii (główny producent tych klejnotów), Brazylii, Boliwii oraz w Stanach Zjednoczonych (w Arizonie).

Previous post

Znaleziono diament o wartości nawet 20 milionów dolarów

Next post

Czy spadną ceny diamentów?