Historia BiżuteriiTrendy

Kamień miesiąca stycznia ? granat

Wielu uważa, że szczęśliwym kamieniem wszystkich, którzy urodzili się w styczniu, jest granat. Jeśli więc właśnie w tym miesiącu obchodzicie swoje urodziny lub chcielibyście dowiedzieć się więcej o tych ozdobach, przeczytajcie, jakie mają one właściwości i jak się je pozyskuje.

Co wiemy o tych ozdobach?

Granaty występują w różnych kolorach i są dostępne na całym świecie (wydobywa się je m.in. w Rosji, Tanzanii, Namibii i wielu innych krajach). Dzięki temu każdy z łatwością znajdzie taką ich wersję, która najbardziej przypadnie mu do gustu. Z kamieniami tymi wiąże się również bardzo bogata historia. Czerwony granat był bardzo chętnie osadzany w naszyjnikach możnych ze starożytnego Egiptu. Starożytni Rzymianie umieszczali go w sygnetach i pieczęciach, którymi zabezpieczano ważne dokumenty. Cieszył się także dużą popularnością wśród średniowiecznego duchowieństwa oraz szlachty.

Odmiany granatów

Istnieje ponad 20 odmian tych kamieni, ale tylko pięciu z nich używa się do ozdabiania biżuterii. Są to Pyrope (ma różne odcienie ? od purpury do czerwonego), Almandine (może być fioletowy lub pomarańczowy), Spessartyn (ma kolor pomarańczowy lub żółty), Grossular (żółty, pomarańczowy, intensywnie zielony, a nawet bezbarwny) oraz Andradyt (żółty i żółto-zielony). Tak szeroka paleta barw występuje za sprawą pierwiastków śladowych, które znajdują się w strukturze granatów i nadają im wyjątkowe kolory. Bardzo często są one głęboko nasycone, dlatego pięknie prezentują się jako ozdoba biżuterii.

Previous post

Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać, aby był oryginalny?

Next post

Pierścionek zaręczynowy Miley Cyrus