Historia BiżuteriiŚlub i zaręczynyStyl GwiazdTrendy

Najpiękniejsze kamienie szlachetne ? szafiry

Są jednymi z najczęściej poszukiwanych klejnotów oraz najpopularniejszych ozdób pierścionków zaręczynowych na świecie. Doskonale wyglądają w połączeniu z białym złotem oraz przezroczystymi diamentami. Szafiry ? bo o nich mowa ? podbiły już serca wielu wielbicielek eleganckiej biżuterii.

Różne oblicza szafirów

Kamienie te są niezwykle twarde ? w klasyfikacji twardości znajdują się zaraz za diamentami. Dzięki temu są wykorzystywane nie tylko w jubilerstwie, lecz także w przemyśle. To w biżuterii zachwycają jednak najbardziej i sprawiają, że cenne ozdoby nabierają chłodnego blasku. Szafiry są bowiem znane ze swojej niebieskiej barwy. W zależności od składu chemicznego mogą mieć jednak również kolor szary, żółty, zielony, różowy, bezbarwny, a nawet czarny. Jeżeli zawierają w swojej strukturze atomy chromu, nabierają czerwonego odcienia i stają się? rubinami.

pierścionek z szafiremKlejnot związany z tradycją

Szafiry zyskały też sławę jako szczęśliwe kamienie szlachetne osób urodzonych we wrześniu, a także tradycyjne prezenty wręczane w różnych krajach z okazji 45. rocznicy ślubu. Również przyszli mężowie bardzo chętnie wybierają te klejnoty na ozdoby pierścionków zaręczynowych. Symbolizują one bowiem czystość uczuć, wierność oraz nadzieję na wspólne szczęście w związku małżeńskim. Szczególnie zyskały na popularności po tym, jak brytyjski książę Karol podarował Dianie Spencer pierścionek z okazałym szafirem otoczonym mniejszymi diamentami. Takie połączenie tych kamieni szlachetnych do dziś uchodzi za jedno z najpiękniejszych zestawień w sztuce jubilerskiej.

Previous post

1111-karatowy diament trafi na sprzedaż

Next post

Największy niebieski diament trafi w maju na aukcję