Historia BiżuteriiStyl Gwiazd

Najsłynniejsza perła świata ? La Peregrina

Historia tej legendarnej ozdoby liczy ponad 500 lat. Rozpoczęła się u wybrzeży Zatoki Panamskiej, aby następnie trafić na dwory europejskich królów, a także do imponującej kolekcji aktorki Elizabeth Taylor. Nic dziwnego więc, że nazwa ?La Peregrina? oznacza w języku hiszpańskim pielgrzyma lub wędrowca. Dowiedzcie się więc, jaką drogę przebyła ta perła.

Niesamowite odkrycie

Masa tej imponującej perły, która swoim kształtem przypomina gruszkę, wynosi 55,95 karata (11,2 g). W momencie jej odkrycia ? czyli w połowie XVI wieku ? była więc największą ozdobą tego typu, jaką dotychczas znaleziono. Dokonał tego afrykański niewolnik, który pracował u wybrzeży wyspy Santa Margarita. Natychmiast przekazał swoje znalezisko administratorowi hiszpańskiej kolonii w Panamie, a ten nagrodził go w zamian wolnością. Ozdoba została zaś wysłana do Hiszpanii, na dwór Filipa II, który podarował ją w prezencie Marii I Tudor. Szybko stała się jej ulubioną biżuterią, dlatego królowa Anglii na wielu obrazach jest uwieczniona z piękną broszką, w której centralnym miejscu znajduje się właśnie zawieszka z La Peregriną.

Burzliwe losy

Po śmierci królowej perła wróciła do Hiszpanii i znalazła się w zbiorach hiszpańskich klejnotów koronnych. Pozostała tam przez 250 lat, w ciągu których stała się ulubioną ozdobą kolejnych władczyń. Tradycję tę zakończył starszy brat Napoleona, Józef Bonaparte. W 1808 roku został on królem Hiszpanii, ale szybko musiał opuścić królestwo, zabierając ze sobą cenne klejnoty, w tym La Peregrinę. Przed śmiercią zapisał ją w testamencie swojemu bratankowi, ten zaś podczas emigracji w Anglii sprzedał ozdobę markizowi Jamesowi Hamiltonowi. Perła była własnością jego rodziny aż do 1969 roku, kiedy to została sprzedana Richardowi Burtonowi. Ten zaś podarował ją żonie ? Elizabeth Taylor. W 2011 roku trafiła na sprzedaż i została kupiona przez anonimowego kolekcjonera za 11 milionów dolarów.

Previous post

Najpiękniejsze obrączki gwiazd

Next post

This is the most recent story.