Historia BiżuteriiTrendy

Najsłynniejsze kopalnie diamentów na świecie ? De Beers

Nazwa tej kopalni jest znana wszystkim wielbicielom diamentów na świecie. Pochodzi z niej wiele imponujących kamieni szlachetnych, które przeszły do historii i od lat wzbudzają zachwyt. Dowiedzcie się więc, jak powstała spółka De Beers.

Diamentowy monopolista

Początki marki De Beers sięgają XIX wieku, a dokładniej 1888 roku, kiedy to w Republice Południowej Afryki otwarto pierwszą kopalnię o nazwie ?De Beers Consolidates Mines?. Dzięki unikatowym diamentom, które w niej wydobywano, nastąpił szybki rozwój firmy, która zyskiwała popularność na całym świecie. Jej sukcesy były tak duże, że po kilkunastu latach działalności udało jej się niemal zmonopolizować światowy rynek kamieni szlachetnych. Pozycja ta została zachwiana, kiedy otwarto kopalnię Premier, a następnie wydobyto w niej największy klejnot świata ? słynny Cullinan. Podczas I wojny światowej Premier została jednak wchłonięta w szeregi spółki De Beers, dzięki czemu kontrolowała ona w tym czasie aż 90% światowej produkcji diamentów!

Obecność w 28 krajach

Dziś spółka De Beers ma swoje kopalnie zlokalizowane na całym świecie, w aż 28 krajach uchodzących za diamentowych liderów. Wśród nich znajdują się między innymi Botswana, Namibia, RPA oraz Kanada. Wydobywa się w nich obecnie około 35% światowej produkcji tych klejnotów ? zarówno przemysłowych, jak i przeznaczonych na rynek jubilerski. Z De Beers pochodzą takie słynne kamienie, jak 14-karatowy Blue Empress czy też 234,65-karatowy De Beers.

Previous post

Akwamaryn ? kamień miesiąca marca

Next post

Najbardziej kobiece motywy w biżuterii