Historia BiżuteriiTrendy

Największy niebieski diament trafi w maju na aukcję

Wszyscy wielbiciele niebieskich diamentów z pewnością zacierają ręce na myśl o zbliżających się miesiącach. To w kwietniu i maju będą bowiem miały miejsce aż trzy aukcje, na których będzie można kupić tego typu klejnoty. O dwóch z nich już Was informowaliśmy, więc zobaczcie, jak piękny kamień szlachetny zostanie wystawiony na sprzedaż 18 maja na aukcji Christie w Genewie.

Największy niebieski brylant w historii

Oppenheimer Blue ? bo właśnie o nim mowa ? jest największym niebieskim diamentem, jaki kiedykolwiek udało się wydobyć. Pierwsze miejsce zapewniła mu masa wynosząca 14,62 karata. Ten imponujący jak na klejnoty o takiej barwie rozmiar nie jest jednak jedyną cechą świadczącą o wyjątkowości tej ozdoby. Kolejna to unikatowy kolor sklasyfikowany jako fantazyjnie żywy niebieski (?fancy vivid blue?), a także niezwykła czystość. Wiceprezes słynnego laboratorium Gemological Institute of America Tom Moses dodał również, że te parametry połączone z tradycyjnym stylem szlifu tworzą doskonały diament, jakim jest Oppenheimer Blue.

Czy pobije rekord sprzedaży z zeszłego roku?

Eksperci szacują, że kamień ten zostanie sprzedany za kwotę od 38 do 45 milionów dolarów. Inni przewidują z kolei, że może nawet pobić światowy rekord, jaki został ustanowiony w listopadzie w zeszłym roku. Wtedy właśnie milioner z Hong Kongu zapłacił 48,4 miliona dolarów za również niebieski diament Blue Moon of Josephine. Jest on mniejszy niż Oppenheimer Blue (jego masa wynosi 12,03 karata), dlatego pobicie tego rekordu jest bardzo prawdopodobne.

Previous post

Najpiękniejsze kamienie szlachetne ? szafiry

Next post

Kamienie miesiąca kwietnia ? diamenty