Historia BiżuteriiTrendy

Największy owalny niebieski diament jest na sprzedaż

De Beers Millennium Jewel 4 to 10,1-karatowy kamień szlachetny, który dzięki swojej wyjątkowej barwie i niespotykanemu szlifowi jest największym klejnotem tego typu na świecie. Należał do słynnej kolekcji Millennium Jewels, w 2000 roku niemal został skradziony, a już wkrótce trafi na sprzedaż. Jaką cenę osiągnie?

Wielkie nadzieje

Diament ten ma unikatowy kolor, który został określony jako ?fancy vivid blue?. Dodajmy do tego niezwykle rzadki szlif owalny, okazały rozmiar, czystość klasy IF (Internally Flawless, czyli wewnętrznie bez skazy) i pochodzenie z jednej z najbardziej znanych kopalni na świecie ? znajdującej się w RPA Cullinan Mine. To wszystko składa się na wyjątkową wartość tego klejnotu. Eksperci przewidują, że może on więc zostać sprzedany za nawet 35 milionów dolarów. Niektórzy prognozują nawet, że pobije ustanowiony w listopadzie ubiegłego roku światowy rekord. Padł on na aukcji Sotheby?s w Genewie, kiedy to za 12,03-karatowy niebieski diament Blue Moon of Josephine przedsiębiorca z Hong Kongu zapłacił 48,5 miliona dolarów.

Zuchwała kradzież

16 lat temu niewiele brakowało, aby De Beers Millennium Jewel 4 został skradziony. Diament znajdował się wtedy wraz z innymi cennymi klejnotami na wystawie w Londynie. Funkcjonariusze Metropolitan Police dowiedzieli się wcześniej o planowanym włamaniu, dzięki czemu podmienili kamienie na falsyfikaty, a następnie aresztowali złodziei na gorącym uczynku. Dzięki temu słynny diament pozostał bezpieczny. Następnie trafił do prywatnego właściciela, który właśnie postanowił go sprzedać. Aukcja organizowana przez Sotheby?s odbędzie się 4 kwietnia w Hong Kongu.

Previous post

Diamentowy pierścionek Shirley Temple trafi na aukcję

Next post

Kolorowe kamienie szlachetne ? szmaragdy