Historia Biżuterii

Naszyjnik królowej Nazli sprzedany za 4,3 miliona dolarów

Odnaleziony po latach słynny naszyjnik egipskiej królowej został sprzedany w środę na aukcji Sotheby?s w Nowym Jorku. Poprzedni właściciel biżuterii otrzymał za nią 4,3 miliona dolarów, a więc mniej niż wynosiła górna granica oszacowana przez specjalistów.

Ta słynna ozdoba w stylu art deco została stworzona w 1930 roku przez jubilerów z francuskiej firmy Van Cleef & Arpels. Dziewięć lat później wywołała zachwyt egipskiej królowej Nazli, która postanowiła zakupić naszyjnik w komplecie z wykonaną w takiej samej stylistyce diamentową tiarą. Następnie podczas ślubu swojej córki, księżniczki Fawzi, zaprezentowała tę cenną biżuterię. Po 36 latach zmuszona była jednak ją sprzedać, a anonimowy nabywca zapłacił wtedy za diamentową ozdobę 268 tysięcy dolarów. I wtedy słuch po niej zaginął, dlatego kiedy w tym roku poinformowano o jej sprzedaży, informacja ta wywołała prawdziwą sensację w branży jubilerskiej.

Naszyjnik jest wykonany z platyny i wysadzany ponad 600 doskonale oszlifowanymi, podłużnymi i okrągłymi, przezroczystymi diamentami o łącznej masie ponad 212 karatów. W centralnym miejscu znajduje się okrągły 6-karatowy klejnot. Otacza go 118 mniejszych kamieni o łącznej masie 134 karatów, 27 jeszcze mniejszych oraz 50 diamentów w szlifie baguette. Specjaliści z domu aukcyjnego Sotheby?s prognozowali, że naszyjnik osiągnie cenę od 3,6 do 4,6 miliona dolarów. Licytacja zakończyła się na kwocie o 300 tysięcy dolarów niższej niż górna granica podana przez analityków.

Previous post

Krwawe diamenty ? co to takiego?

Next post

Eva Longoria właśnie się zaręczyła