Historia BiżuteriiTrendy

Skąd pochodzą nasze diamenty?

Setki lat temu światowym potentatem, jeśli chodzi o wydobycie diamentów, były Indie. Od tego czasu wiele się zmieniło, a pięć państw, z których obecnie pochodzi najwięcej tych kamieni szlachetnych, może Was zaskoczyć.

Miejsce 5. ? Republika Południowej Afryki

Nikogo nie powinno dziwić, że RPA znalazło się w czołówce ? w końcu to z tego kraju pochodzi największy diament, jaki kiedykolwiek wydobyto, czyli Cullinan. Znaczna część gospodarki oraz dochodów tego afrykańskiego państwa zależy właśnie od produkcji tych klejnotów.

Miejsce 4. ? Australia

To tu wydobywa się 13% diamentów trafiających na międzynarodowy rynek. Australia słynie jednak nie tylko z bogatych złóż tych klejnotów, lecz także z innych zasobów naturalnych, takich jak rudy złota, żelaza czy węgla.

Miejsce 3. ? Demokratyczna Republika Kongo

Otwierający ścisłą czołówkę afrykański kraj podobnie jak Australia jest niezwykle bogaty w zasoby naturalne, w tym złoża diamentów. Co roku dostarcza aż 19% ich światowej produkcji, ale posiada również rezerwy, które zapewnią stały dochód jeszcze przez wiele lat.

Miejsce 2. ? Botswana

W tym kraju przemysł wydobywczy zapewnia aż 40% dochodów kraju, a z Botswany pochodzi aż jedna piąta wszystkich diamentów znajdujących się na rynku. To one w głównej mierze przyczyniły się do szybkiego rozwoju państwa, które obecnie odnotowuje najwyższy wzrost PKB na osobę na świecie.

Miejsce 1. ? Rosja

Pierwsza pozycja może być zaskoczeniem ? w końcu to Afryka uchodzi za największe źródło diamentów, a większość powyższych miejsc zajmują kraje właśnie z tego kontynentu. Podium przypadło jednak Rosji, która co roku produkuje aż 22% światowych zasobów tych kamieni szlachetnych.

Previous post

Najsłynniejsze pierścionki zaręczynowe w historii

Next post

Biżuteria z London Fashion Week 2016