Historia BiżuteriiTrendy

Sprzedano olbrzymi diament z Angoli

Pamiętacie o ogromnym, 404,2-karatowym diamencie, który wydobycie ogłoszono 15 lutego tego roku w Angoli? Ten największy kamień, jaki kiedykolwiek udało się znaleźć w tym kraju, właśnie został sprzedany. Eksperci szacowali, że jego wartość to od 14 do niemal 20 milionów australijskich dolarów, ale cena, jaką osiągnął, nawet dla nich okazała się zaskoczeniem.

Rekordowa sprzedaż

Surowy, nieoszlifowany klejnot, któremu nie nadano jeszcze nazwy, został sprzedany za 22,5 miliona australijskich dolarów, co stanowi równowartość 16 milionów dolarów amerykańskich. Nowy nabywca zapłacił więc zawrotną kwotę 56 tysięcy dolarów za każdy z ponad 400 karatów kamienia. Eksperci potwierdzają, że tak wysoka suma świadczy o ogromnym potencjale, jaki tkwi w jeszcze nieoszlifowanym diamencie. Po jego obróbce jubilerskiej może się więc okazać, że jego wartość wzrośnie jeszcze bardziej.

Największy klejnot Angoli

Imponujący diament typu IIa i o barwie klasy D to 27. największy klejnot, jaki kiedykolwiek wydobyto. Został on znaleziony w kopalni Lulo należącej do australijskiej spółki Lucapa Diamond Company i znajdującej się w regionie Lunda Norte w Angoli. Zaraz po ogłoszeniu tego znaleziska przewidywano, że trafi on do światowej czołówki najdroższych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych. Prezes Lucapa Diamond Company Stephen Wetherall poinformował media, że dochód ze sprzedaży tego klejnotu zostanie przeznaczony na dalszy rozwój kopalni znajdujących się w tym regionie Angoli.

Previous post

Diamentowe oszustwa

Next post

Skazano złodziei biżuterii Hatton Garden